Kontrast
Rozmiar czcionki
Mapa strony
Szukaj na stronie

Wycieczka KGW" Kulesianki " Krynica morska -Frombork 25,26,27 czerwca

Obiekt położony jest w cichej i spokojnej części miasta na skraju lasu bezpośrednio nad Zalewem Wiślanym. Nad morze prowadzi leśna ścieżka, którą się idzie około 15 minut.
Na dużym ogrodzonym terenie otaczającym obiekt znajduje się: parking, plac zabaw dla dzieci, miejsce na ognisko i grilla, boisko do gry w koszykówkę i siatkówkę , staw przy którym można łowić ryby. Bogata oferta zachęca do spędzenia wakacji właśnie w tym pensjonacie zarówno rodziny z dziećmi lub grup zorganizowanych np. kół gospodyń wiejskich. 
W obiekcie znajduje się również restauracja, na której serwowane są smaczne domowe obiady.
W sobotni poranek po śniadaniu Koło Gospodyń wyruszyło w rejs statkiem Anita z Krynicy Morskiej do – Fromborka. To cudowne miejsce na jednodniową wycieczkę To również pobyt 4 godzinny na miejscu we Fromborku. A to ważne, bo naprawdę jest tam co robić!Cztery godziny to niby bardzo długo, ale w mieście Mikołaja Kopernika – jednego z najważniejszych Polaków. 

Frombork- to niewielkie miasteczko na Warmii, często mylone z Malborkiem, posiada zabytków tak wiele, że można by nimi obdzielić kilka podobnych miejscowości. Obowiązkowy punkt wycieczki podczas urlopu na wschodniej części naszego wybrzeża! 

Najważniejsze zabytki miasta znajdują się na widocznym już z daleka, zadrzewionym Wzgórzu Katedralnym. Miasteczko leży pomiędzy brzegiem Zalewu Wiślanego, a katedrą. Na spokojne zwiedzenie Fromborka, w zależności od wybranych atrakcji, powinniśmy zaplanować od 3 do nawet 5-6 godzin.

 Wzgórze Katedralne- najważniejsze z zabytków Fromborka odnajdziemy na ufortyfikowanym wzgórzu katedralnym, które swoim wyglądem przypomina typową warownię. Na odwiedzających czekają cztery oddzielnie biletowane atrakcje: katedra, muzeum w dawnym Pałacu Biskupim oraz punkt widokowy i planetarium w Wieży Radziejowskiego.

 Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku ma ogromne wnętrze o długości 90 metrów i wysokości 16,5 m. Mogłaby przygniatać swym ogromem, gdyby posiadała jedną lub dwie wysokie wieże. Bryła archikatedry jest jednak wyjątkowo zgrabna, a wręcz smukła dzięki czterem strzelistym wieżom zdobiącym naroża świątyni. Budynek zachował gotycki wygląd w okresie renesansu dobudowano jedynie sygnaturę oraz zegar. Wnętrze ma jednak głównie barokowy wystrój. 
Bazylika Archikatedralna WNMP i Andrzeja we Fromborku- to pierwszy stojący tu kościół był najprawdopodobniej drewniany. W 1329 roku biskup Henryk II Wogenap rozpoczął wznoszenie obecnej gotyckiej, murowanej świątyni.
Mimo częstych najazdów (wojny z Krzyżakami i ze Szwecją) oraz pożarów zabytek przetrwał do naszych czasów w prawie niezmienionej formie. Jeden z nielicznych wyjątków to dobudowanie w 1735 roku barokowej kaplicy Zbawiciela (lub św. Teodora z Amasei i Wszystkich Świętych) z polecenia biskupa Krzysztofa Andrzeja Jana Szembeka. W latach 1839-41 katedra została odrestaurowana przez Augusta Bertrama i Ferdynanda Quasta. Szeroko zakrojone prace związane były z przygotowaniami do obchodów 500-lecia katedry.  Następnie zdecydowano się wykonać nowe polichromie - neogotyckie malowidła stworzył elbląski malarz Justus Bornowski. Co ciekawe podczas prac odkryto fragmenty malowideł gotyckich, które… przemalowano tak aby współgrały z nowymi freskami.

W Bazylice we Fromborku znajduje się domniemany grób Mikołaja Kopernika. Poszukiwania grobu słynnego astronoma trwały dość długo i choć w 2010 roku ogłoszono, że szczątki Mikołaja Kopernika zostały poprawnie zidentyfikowane, to wielu badaczy nadal wyraża wątpliwości co do tego gdzie spoczął autor "O obrotach sfer niebieskich". Pierwsze epitafium Mikołaja Kopernika wystawił biskup Marcin Kromer, jednak nie zachowało się ono do naszych czasów. Drugie ufundowano w 1735 roku i wystawiono na pierwszym filarze nawy północnej. Wprowadziło to nieco zamieszania wśród badaczy, którzy od XIX wieku poszukiwali zaginionej trumny. Nadzieję na jej odnalezienie miał już Napoleon Bonaparte, ale pierwsze poważne prace przeprowadzili dopiero niemieccy uczeni (spod posadzki w okolicach kaplicy Szembeka wydobyto nawet kilka trumien). Punktem wyjścia do poszukiwań była hipoteza, wedle której kanoników chowano obok ołtarzy, którymi opiekowali się oni za życia. Ustalono, że Kopernik opiekował się ołtarzem św. Krzyża (dawn. św. Wacława) i tam też w 2005 roku rozpoczęto poszukiwania. Archeolodzy wydobyli kilka szkieletów, z których jeden uznano za należący do starca (Kopernik zmarł w wieku ok. 70 lat). Wykonano wizualizację twarzy oraz pobrano materiał DNA. Dzięki temu, że pomiędzy stronami ksiąg należących do Kopernika (zrabowanych przez Szwedów w 1626 roku) odnaleziono pojedyncze włosy możliwe było kontynuowanie badań genetycznych. Ich wyniki zostały zinterpretowane jako potwierdzające tożsamość Mikołaja Kopernika. Efektem badań był ponowny pogrzeb uczonego, jaki odbył się w 2010 roku. Istnieje jednak grupa badaczy podważających dotychczasowe ustalenia (wskazują oni na m. in. zawodność metody rekonstrukcji twarzy lub fakt, że obok ołtarza św. Krzyża znaleziono także kości kobiety i kanonika Andrzeja Gąsiorowskiego, który opiekował się innym ołtarzem). Mimo tych wątpliwości turyści mogą dziś obejrzeć domniemany grób Mikołaja Kopernika - położony obok wejścia przez kruchtę południową. Spod przeszklonej części posadzki widać trumnę i współczesny portret Mikołaja Kopernika. Obok umieszczono wykonany z czarnego kamienia pomnik poświęcony astronomowi. 

Przewodnik pokazał nam jeszcze: 

Ołtarz Madonny Fromborskiej -  (Naszej Fromborskiej Pani)  

Ołtarz i stalle -W prezbiterium zachował się, pochodzący z XVIII wieku ołtarz z malowidłem wyobrażającym Wniebowzięcie NMP. Wykonany z marmuru zabytek (z drewnianymi rzeźbami) ufundowany został przez Adama Stanisława Grabowskiego

Organy - Prawdziwą dumą bazyliki są monumentalne organy.

 Epitafia - Na terenie kościoła zachowało się ponad sto epitafiów i płyt nagrobnych.  Warto zwrócić uwagę na dwie identyczne płyty z okresu baroku, przedstawiające kościotrupa z klepsydrą.  Planetarium

W przyziemiu tak zwanej Wieży Radziejowskiego (dawna dzwonnica) działa planetarium. Na specjalnej kopule o średnicy 8 m turyści mogą obejrzeć mapę nieba i edukacyjne filmy poświęcone astronomii.

Drugą atrakcją dawnej dzwonnicy jest taras widokowy utworzony na wysokości około 70 m n.p.m.. Powinien on zainteresować wszystkich turystów spragnionych widoków na miasto, wzgórze katedralne oraz Zalew Wiślany. Wycieczka na wzgórze katedralne to prawdziwa gratka dla miłośników średniowiecznych fortyfikacji. Pierwsze umocnienia zaczęto wznosić w XIV wieku. Do naszych czasów przetrwało osiem baszt. Do środka prowadzą dwie bramy, w tym najbardziej znana, monumentalna Brama Południowa. 

Czas we Fromborku  mija w iście ekspresowym tempie i ledwo co zdążyliśmy na powrotny rejs. Wieczorkiem już czekał na nas grill w pensjonacie. Mnóstwo uśmiechu i życzliwości oraz wspólnego śpiewu.

Ostatni dzień to plaża, nadmorskie powietrze oraz wdychanie jodu. Spacer plażą dodaje energii i polepsza samopoczucie, aż żal wracać do domu.