Kontrast
Rozmiar czcionki
Mapa strony
Szukaj na stronie

Potrawy wigilijne prosto od Kgw ,,Kulesianki" To zwyczaje, tradycja i smak od pokoleń.

KGW ,,Kulesianki', ich wigilijne potrawy i zwyczaje. Z racji pandemii po raz kolejny nasze koło nie miało uroczystej wigilii w świetlicy. Chcemy natomiast podzielić się z wami namiastką tradycji i zwyczajów jakie mamy we własnych, rodzinnych domach. Nasi przodkowie zasiadali do stołów w momencie pojawienia się pierwszej gwiazdy - symbolu gwiazdy betlejemskiej. Jak bowiem głosi Pismo Święte, to właśnie ona rozbłysnęła nad stajenką, gdy na świat przyszedł Jezus.

Choć jak wiadomo, najważniejsze w Wigilii jest świętowanie nadchodzącego Bożego Narodzenia i spotkania z bliskimi, potrawy wigilijne również nie pozostają bez znaczenia. Są takie dania, bez których trudno wyobrazić sobie stół wigilijny Kulesianki. Każda gospodyni ma swoje przepisy na potrawy wigilijne, którymi zachwyca domowników oraz zaproszonych gości podczas tej wyjątkowej wieczerzy. Na wigilijnym stole ,,Kulesianek' nie może zabraknąć sianka pod obrusem oraz opłatka, od którego zaczynamy wieczerzę. To, że podczas wigilijnej wieczerzy opłatek jest zawsze obecny, zawdzięczamy XVIII-wiecznej szlachcie. Kiedyś bardziej powszechny był jednak zwyczaj dzielenia się opłatkiem ze zwierzętami gospodarskimi, którym tak wiele zawdzięczano.W dawnych czasach był on zwany mgiełką, miał gwarantować zgodę i pomyślność.

Na stole wigilijnym znalazł się czerwony barszczyk z uszkami ,kapusta z grzybami, pierogi z grzybami i kapustka kiszona, śledzie przygotowane na różne sposoby; jedne z cebulką i grzybkami inne z żurawiną lub ze śliwką. Członkinie koła, smażą też rybę, przygotowują karpia w galarecie,a na deser jest kutia lub zupa makowa z łazankami oraz przepyszne makowce. Nowością w tym roku jest wykonanie przez nasza członkinię koła gwiazdy z ciasta drożdźowego z masa makową.

Oprócz stołu wigilijnego Kgw przgotowuje i dekoruje swoje domy to tak ważnych świąt jakim jest Boże Narodzenie. W każdym domu znajdziemy udekorowane drzewko czyli choinkę a także wykonany własnoręcznie stroik świąteczny czy też szopkę bożonarodzeniową.

Tradycja przystrajania świątecznego drzewka sięga na ziemiach polskich XIX wieku. Początkowo rolę bombek pełniły jabłka, orzechy i pierniki. Z czasem - ozdoby z papieru, bibuły, wydmuszek, słomy i wstążek. Teraz mamy już bardziej nowoczesne choinki, mamy w domach bardzo dużo ozdób dobieranych kolorystycznie do własnych wnętrz chociaż wraca moda na choinki przygotowane w dawniejszych stylach. 

Zapraszamy do fotorelacji zdjęciowej.