Kontrast
Rozmiar czcionki
Mapa strony
Szukaj na stronie

La La Las jest w nas! - Warsztaty KGW ,,Kulesianki"

Początkiem listopada KGW ,,Kulesianki " wybrały się na warsztaty La La Las do powiatu łukowskiego. Grupa wzięła udział w warsztatach zielarskich aromaterapia, dowiedziały się jak  wykorzystywać różne zioła  w kosmetologii i aromaterapii. Nieoceniona wiedza pani Agaty Kwaśnej - Nowak z firmy „La, La, LAS… - szkolenia i siedlisko zielarskie” zapewniła nam niezapomniane doznania.

Aromaterapia - olejki eteryczne - najważniejsze właściwości

Olejek z drzewa herbacianego- antyseptyk

Anyżowy - wykrztuśny

Bazyliowy -nerwobóle, olejek sportowców 

Bergamota -antydepresyjny, odświeżający

Cyprys- cellulit, zaburzenia krążenia

Cytryna - obniża ciśnienie krwi 

Olejek z drzewa różanego- depresja

To tylko wstęp do tych wspaniałości....

Coraz bardziej doceniamy to, co jest wokół nas. Najcenniejsze skarby rosną w ogrodach, na skraju lasów, na łąkach – są pod naszymi stopami. Natura jest najlepszym lekarstwem i pozwala nam korzystać ze swojego bogactwa. Wokół tematu ziół narosło wiele mitów i legend, jednak ich moc jest znana i doceniana już od setek lat. Choć w pewnym momencie społeczeństwo przestało zwracać uwagę na dobrodziejstwa natury, to zdaje się, że obecnie moda na zielarstwo znów wraca do łask. Jak z tym jest? Jakie zioła rosną wokół nas i jak je można wykorzystać, zwłaszcza w codziennym gotowaniu? 

Kgw ,,Kulesianki,, zwiedziły także Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. W niedalekiej odległości bo 33 km od Łukowa przy trasie Krzywda-Okrzeja w Woli Okrzejskiej znajduje się Muzeum Henryka Sienkiewicza. Tu w dworku (obecnym muzeum) babki Felicjanny Cieciszewskiej urodził się w 1846 roku i spędził pierwszych 9 lat życia Henryk Sienkiewicz.

Dworek szczęśliwie przetrwał burze dziejowe i po przeprowadzonym remoncie w latach 1965-1966 w 120 rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza otwarto Muzeum biograficzne poświęcone pisarzowi. Do 1975 roku było oddziałem Muzeum Regionalnego w Łukowie, później funkcjonowało jako placówka samodzielna. Muzeum posiada bogaty zbiór fotografii rodzinnych pisarza i dzieła malarskie obrazujące postać Henryka Sienkiewicza, jak i bohaterów jego utworów literackich, malowane przez znanych malarzy. Zgromadzono też bogaty i unikalny księgozbiór zawierający wiele pierwszych wydań powieści pisarza oraz tłumaczenia na kilkadziesiąt języków świata, w tym na język japoński, chiński, arabski, armeński oraz wiele języków europejskich.

Imponująca jest galeria postaci z powieści Henryka Sienkiewicza w rzeźbie ludowej jak również 6 rzeźb plenerowych ustawionych przed budynkiem Muzeum.

Na wystawach prezentowane są:

tradycje rodzinne i związki pisarza z Podlasiem,
twórczość Henryka Sienkiewicza,
Sienkiewicz i bohaterowie jego powieści w rzeźbie ludowej,
rysunek, malarstwo, grafika i ekslibris inspirowany twórczością pisarza.

Urządzony jest również “Salonik” nawiązujący do okresu lat dziecięcych pisarza. Muzeum jest organizatorem i współorganizatorem wielu imprez, sesji poświęconych twórczości Henryka Sienkiewicza, konkursów o zasięgu ogólnopolskim i zlotów harcerskich. Utrzymuje kontakty ze szkołami noszącymi imię Henryka Sienkiewicza.