Kontrast
Rozmiar czcionki
Mapa strony
Szukaj na stronie

Koszyczki wielkanocne przygotowane przez KGW ,,Kulesianki"

Święta Wielkanocne od wieków kojarzą się z wiosną, barankiem, palmą i przede wszystkim koszyczkiem wielkanocnym. Uroczyste święcenie pokarmów odbywa się tradycyjnie w Wielką Sobotę, dlatego też każda ,,Kulesianka"  tradycyjnie przygotowała swój koszyczek wielkanocny. I chociaż często ulegamy najnowszym trendom i zmieniamy ozdoby, sama zawartość święconki jest silnie uwarunkowana tradycją. Potrawy i produkty, jakie wkładamy do koszyczka wielkanocnego nie mogą być przypadkowe. Każdy z nich ma konkretne znaczenie symboliczne i jest związany z innym aspektem naszego życia.

          

         Wędlina - zapewnia zdrowie, płodność i dostatek. Święci się przede wszystkim wyroby wieprzowe, np. kawałek szynki, kiełbasy.

         Sól - oznacza prostotę życia. Dodaje potrawom smaku, chroni przed zepsuciem i ma właściwości oczyszczające. Kiedyś wierzono, że potrafi odstraszyć zło.

         Jajko - jest znakiem zwycięstwa nad śmiercią, odradzającego się życia i płodności. Do koszyczka wkłada się jajka ugotowane na twardo, najczęściej pomalowane.

         Baranek - oznacza pokorę i łagodność. Ten z czerwoną chorągiewką jest symbolem Chrystusa Zmartwychwstałego.

         Chleb - to pokarm podstawowy symbolizujący Ciało Chrystusa, gwarantujący dobrobyt i pomyślność. Święci się zwykle kilka kromek chleba.

         Pieprz - zwykle święci się zmielony pieprz czarny, czyli symbol gorzkich ziół.         

         Ciasto - pojawiło się w koszyczkach dość niedawno. Jest znakiem umiejętności i doskonałości. Najlepiej włożyć do koszyczka np. kawałek babki drożdżowej, makowca, mazurka wielkanocnego                         albo innego domowego wypieku.

 Jak co roku nasze Koło Gospodyń ,,Kulesianki" wypiekają same smakowitości słodko, a zarazem przepysznie.