KGW ,,Kulesianki" i wspólne kiszenie kapusty
Koło Gospodyń Wiejskich ,,KULESIANKI” spotkało się pewnego czwartkowego wieczoru, by wspólnie przypomnieć sobie jak wyglądało tradycyjne szatkowanie i kiszenie kapusty na wsi. Tego wieczoru spotkało się kilka pań z koła żeby zrobić kiszoną kapustę według receptur naszych mam i babć. Było bardzo wesoło i śmiechu co niemiara przy tej pracy. Kiedyś ludzie tak się integrowali i wspólnie spędzali czas. Każda z nas ma takie wspomnienia z rodzinnego domu. Teraz czekamy ,aż kapusta zakiśnie i zorganizujemy spotkanie, na którym będziemy robić pierogi z kapustą i grzybami. Tego wieczoru nikt się nie nudził, a nasze panie nagrały nawet bardzo ciekawy film oraz zdradzają przepis, by kiszonka wyszła jak za dawnych lat.
Jedna z członkiń koła koła wymyśliła na szybko nawet tekst piosenki ;
Kisimy kapustę z własnego ogroda
z tego u nas słynie każdziutka zagroda
Kisimy kapustę z własnego ogroda
Bo taka najlepsza i urody doda.
Składniki:
10 kg kapusty, 20 - 25 dag soli kamiennej, niejodowanej, 1 kg marchwi, 10 - 15 listków laurowych, 10 - 15 gram ziela angielskiego, 10 - 15 gr pieprzu czarnego ziarnistego.
Wykonanie:
Kapustę poszatkować, dodać do niej potartą marchew i posypać solą. Następnie dodać przyprawy i wymieszać wszystko razem dość mocno, aż kapusta zacznie puszczać sok. Potem przełożyć do beczki wyłożonej folią. Ubić delikatnie, a kiedy puści sok, przebić kapustę w kilku miejscach, aż do dna aby umożliwić ujście wytworzonym gazom i gorzkim olejkom. Następnie skręcić mocno worek pozbawiając kapustę powietrza. Na wierzchu położyć drewnianą deskę i przycisnąć kamieniem. Kapusta jest dobra do spożycia już po 2 - 3 tygodniach.