„Kulesianki”- przywracają rodzinne przepisy
Mazurek - jedno ze sztandarowych dań polskiej kuchni wielkanocnej- to symbol zakończenia okresu postu i początku świętowania. Jest nagrodą za wytrwałość, a tradycja jego wypieku w Polsce sięga XVII wieku.Co ciekawe nie istnieje jeden przepis, czy ściśle określone reguły, które dyktują w jaki sposób go przygotować. Tak naprawdę ile gospodyń, tyle metod na to ciasto, co udowodniły panie z naszego koła.
Koło Gospodyń Wiejskich „Kulesianki” na ostatnim spotkaniu wyszperało ze starych rodzinnych zeszytów przepisy na mazurki i odtworzyło smaki jeszcze swoich babć czy też prababć.
Podczas wspólnego przeglądania przepisów panie wywnioskowały, że najpopularniejszy jest mazurek Królewski, czyli kruche ciasto z dużą ilością migdałów, oblane domowej roboty konfiturą.
Gospodynie przygotowały go na różne sposoby. Kruche ciasto smarowały konfiturą z domowej spiżarni, masą cytrynową, budyniową, jak również wspaniałym dodatkiem okazała się masa z kajmaku. Zasada jest jedna i jedyna, acz prosta - ma być smacznie i bogato. Mazurek jako ciasto słodkie i reprezentacyjnie zdobione ma pokazać, że kończy się czas postu, a zaczyna czas świętowania.
Podczas spotkania Panie dekorowały również koszyczki wielkanocne, których nie może przecież zabraknąć podczas przygotowywania święconki, jak również przygotowywały palmy wielkanocne.
Zdolne te nasze „Kulesianki”