Kontrast
Rozmiar czcionki
Mapa strony
Szukaj na stronie

Nowości biblioteczne dla dzieci i młodzieży - wrzesień

 

Nowości biblioteczne dla dzieci i młodzieży - wrzesień

Giles A. ''Bądź dzielny pingwinku" - Pingwinek Pip Pip boi się wody, więc kiedy jego przyjaciele bawią się radośnie w oceanie, biedny Pip Pip musi bawić się całkiem sam. Czy zdoła przezwyciężyć swój lęk i wreszcie skoczy do wody? Czasem wystarczy tylko odrobina zachęty i mnóstwo miłości, żeby odważyć się i... skoczyć!

 

Nowości biblioteczne dla dzieci i młodzieży - wrzesień

Stephens H. ''Jak schować lwa'' - Wesoła, urocza historia o zupełnie wyjątkowej przyjaźni, obsypana nagrodami i nominowana do prestiżowych międzynarodowych wyróżnień.
Gdzie bardzo mała dziewczynka może schować bardzo dużego lwa? To nie takie łatwe, bo mamusie i tatusiowe nie bardzo lubią mieć lwa w domu. Ale może w końcu uznają to za zabawne? Bo przecież nie da się chować lwa bez końca

 

Nowości biblioteczne dla dzieci i młodzieży - wrzesień

Stephens H. ''Jad schować lwa przed babcią" -Mała Malwinka ma wielką tajemnicę - mieszka z bardzo dużym Lwem. Ale oto przyjeżdża Babcia i Malwinka musi schować przed nią Lwa. Tylko że Babcia sama chyba też coś ukrywa. Szykuje się wielka niespodzianka!

 

Nowości biblioteczne dla dzieci i młodzieży - wrzesień

Stephens H. ''Jak schować lwa w szkole'' -Ciepła, zabawna historia o kolejnej przygodzie zupełnie wyjątkowej pary przyjaciół.
Lwom nie wolno chodzić do szkoły. Ale Lew Malwinki nie chce się z nią rozstawać. Wciąż wkrada się za nią do szkoły, a nawet dołącza jako pasażer na gapę do szkolnej wycieczki do muzeum.
I tu zaczynają się niespodziewane przygody…

 

Nowości biblioteczne dla dzieci i młodzieży - wrzesień

Kinnear N. ''Odwagi zajączku'' - Czy zajączek, który boi się wyjść z domu, zdoła pokonać swoje obawy przed nieznanym mu światem?
I wyruszy na poszukiwanie swojej przyjaciółki?
Ciepła, zabawna opowieść o sile PRZYJAŹNI, która daje pewność siebie i odwagę.
Zobaczmy, jak dzielny potrafi być Logan – zajączek domator. I jakie wspaniałe przygody przeżyje!

 

Nowości biblioteczne dla dzieci i młodzieży - wrzesień

Docherty K.''Rycerz który nie chciał walczyć'' -Jak poskromić smoka? Wystarczy mu poczytać!
Kiedy rodzice wyprawiają Leosia, by walczył ze smokiem, Leoś zabiera ze sobą miecz, tarczę. . . i stos ulubionych książek.
Przecież nawet żaden smok nie oprze się ciekawej książce?!
Magiczna pochwała i zachęta do czytania!
Pięknie rymowana i cudownie ilustrowana książka wydawana w 20 krajach o myszce-rycerzu, który zamiast walczyć, wolał czytać książki i opowiadać bajki, a wszyscy – nawet smok - pokochali jego opowieści.

 

Nowości biblioteczne dla dzieci i młodzieży - wrzesień

Poh J. ''Wielka przygoda Jeżyka'' - NADSZEDŁ WIELKI DZIEŃ!
Czas, żeby Jeżyk wyruszył na swoją pierwszą wielką przygodę. Ale czy jest na nią gotowy?
Jeżyk pokonuje wiele przeciwności i przekonuje się, że wystarczy odrobina wyobraźni i że już ma tyle odwagi, ile trzeba, by odkrywać cały wielki, szeroki świat.

 

Nowości biblioteczne dla dzieci i młodzieży - wrzesień

Branam L. ''Ośmiornica na dachu'' - Piękna książka o przyjaźni, akceptacji innych i o sąsiedzkiej pomocy. Magiczna feeria kolorów i ciepłych, dobrych uczynków.

 

Nowości biblioteczne dla dzieci i młodzieży - wrzesień

Paszkiewicz A. ''Detektyw Bzik'' - W małej i bardzo mało znanej wiosce – Kurzałkach Dolnych – pozornie nie dzieje się nic nadzwyczajnego. Wszystko obraca się wokół pewnej kurzej fermy, należącej do tamtejszego sołtysa. A jednak nawet tam znajdzie się zajęcie dla przedsiębiorczego koguta, któremu znudziło się bycie wystawowym championem – jeżdżenie z wystawy na wystawę nie jest ekscytującym zajęciem, kiedy ma się umysł bystry i umiejętności dedukcyjne. Wprawdzie Bzikowi nie przyjdzie mierzyć się z groźnymi przestępcami, ale nawet niekoniecznie kryminalna zagadka jest zagadką, którą trzeba umieć wyjaśnić. A powiedzenie, że kury są głupie, okaże się mocno krzywdzące. Dla kur, rzecz jasna.

 

Nowości biblioteczne dla dzieci i młodzieży - wrzesień

Fox M. ''Elidełko Kowadełko'' - Wszystko zaczęło się od czerwonego zeszytu, który dał mi tata. – Jeśli codziennie zapiszesz w nim jedną stronę, będziesz mogła przez półtorej godziny grać w którąś z ulubionych gier – zaproponował. – Szantaż – oburzyłam się i rzuciłam zeszyt w kąt.

Po dwóch dniach odcięcia od sieci, 11-latka, Ela Kowadełko, zwana Elidełkiem, przeprosiła się z czerwonym zeszytem. Zobaczcie, co napisała. Może i wy spróbujecie?

Poznajcie jej rodzinkę, koleżanki, Ulę Bubulę, Dorkę Rolkę. Także kolegów, ale o nich na razie cicho-sza, bo w jednym z nich Elidełko się zakocha nieprzytomnie.

 

Nowości biblioteczne dla dzieci i młodzieży - wrzesień

Żak A. ''Kasztanka'' - Ta historia zaczyna się w stajniach czapelskiego dworu. Jeszcze nie jest legendą, niczym nadzwyczajnym, ledwie opowieścią o małym źrebaku i jego przyjaźni z pewną dziewczynką. Ale parę lat później, gdy już dorosną… O, to co innego!

W 1914 roku piękna Kasztanka zostaje darowana samemu Józefowi Piłsudskiemu, prowadzącemu do boju Pierwszą Brygadę Legionów. I od tej pory są już zawsze razem. Gdzie Komendant, tam ona! Na polach bitew, na wielkich paradach. Na stronach gazet i w żołnierskich pieśniach. Dosiadając jej, Piłsudski będzie przemierzał drogę do niepodległości.

 

Nowości biblioteczne dla dzieci i młodzieży - wrzesień

Krasicki I. ''Powiastki wschodnie'' - W Powiastkach wschodnich Ignacy Krasicki (1735-1801), arcybiskup gnieźnieński, poeta, prozaik, zawarł prawdę zarówno o ludziach swego czasu, o prawach ówczesnego życia, jak i o ludzkiej naturze. Możemy odnaleźć w nich siebie, nie tylko swoje wady, przywary, ale także możemy odczytać wskazówki, jak żyć w zgodzie z własnym sumieniem.
Za pomocą metafory oraz wschodniego kostiumu Krasicki pochwalał takie zalety charakteru, jak trzeźwość, zdrowy rozsądek, pracowitość.

 

Nowości biblioteczne dla dzieci i młodzieży - wrzesień

Schrammek D. ''Skarpetkowy potwór i inne bajki'' - Troszeczkę magii, szczypta humoru, druga szczypta wzruszenia i realny świat, z jakim wszystkie dzieci stykają się na co dzień, to doskonała recepta na bajki. Takie, które miło się czyta i mamie (tacie, babci...) , i dziecku , a potem można sobie o nich porozmawiać. O problemach, które autorka pokazuje niezwykle delikatnie, a które dzieci i ich rodzice znają czasem aż za dobrze. Od razu łatwiej będzie zrozumieć, dlaczego warto sprzątać skarpetki, wierzyć w siebie, nie kłamać... I dlaczego ropuchy są fajniejsze nawet od diamentów... I co robi łóżeczko, kiedy w nocy zostaje puste.Dorota Schrammek - pochodzi z Rudek na Pojezierzu Wałeckim, ale zamieniła jeziora na Bałtyk. Od 12 lat mieszka trochę w przygranicznym Ueckermünde, a trochę w nadbałtyckim Pobierowie. Jest przede wszystkim mamą trójki dzieci i żoną, dopiero potem autorką. Od wielu lat pisze opowiadania i historie dla kobiecych pism, powieści dla dorosłych, lubiane zwłaszcza przez kobiety (m.in. „Stojąc pod tęczą”, „Horyzonty uczuć” , „Dom, którego nie było”). Niedawno ukazała się jej powieść dla młodzieży "Niepełka". Uwielbia spotykać się z czytelnikami, na swoich warsztatach popularyzuje czytelnictwo wśród dzieci i dorosłych.

 

Nowości biblioteczne dla dzieci i młodzieży - wrzesień

Rypson I. ''Skąd się biorą bajki?'' - To nie jest zwykła książka dla dzieci.
Nie tylko dlatego, że opowiada o dziewczynce, która napisała bajkę.
To 2 bajki w jednej i jeszcze więcej!
Czytając, dowiesz się, jak to się stało, że Dzidka postanowiła wymyślić bajkę o malutkich dzieciach z dużego lasu, mimo że w księgarni widziała całe mnóstwo ciekawych książek dla dzieci. Przyjrzysz się też, jak ją pisała: od samego początku, aż do słowa: "koniec". Poznasz nawet trudności, z którymi musiała dawać sobie radę, rozterki, radości i emocje, jakie odczuwała, czyli… wszystko, co przeżywa każdy PRAWDZIWY pisarz! I nie myśl, że skoro to opowieść o dziewczynce, książka jest tylko dla nich.
Śmiało mogę powiedzieć: WRĘCZ PRZECIWNIE!
Główną postacią w napisanej przez Dzidkę bajce jest bowiem chłopiec. Chociaż Dzidka go wymyśliła, właściwie... zna go od dawna! Jak to możliwe? Odpowiedz znajdziesz w środku!

A kiedy już przeczytasz książkę… znajdziesz w niej zaproszenie. Do czego? Do wspólnej zabawy w wymyślanie kolejnych przygód bohaterów bajki.

 

Nowości biblioteczne dla dzieci i młodzieży - wrzesień

Durrant S. E. ''Skrawki nieba'' - Czułam się, jakbyśmy byli z Zakiem prawie niewidzialni, a chciałam mieć pewność, że nasza historia zostanie opowiedziana… A jeśli życie nie miało stać się lepsze ani nawet bardziej interesujące, miałam zamiar je ubarwić – umieścić w nim czarownice i zamki, i przejażdżki szybkimi samochodami. Ale nie musiałam tego robić.
Życie samo w sobie okazało się ekscytujące.

Wzruszająca opowieść o przyjaźni, dorastaniu i poszukiwaniu swojego miejsca na Ziemi.

 

Nowości biblioteczne dla dzieci i młodzieży - wrzesień

Mikulska B. ''Smutna dziewczyna oraz inne opowiadania'' - 13 opowiadań, z których każde zabiera czytelnika w inny świat, inny klimat, inne emocje. Nie zabraknie więc strachu (oj, nie!), wzruszenia, ale też całkiem sporej dawki śmiechu. Jest magia, jest świat dalekiej przyszłości, demony z kosmosu, postapokaliptyczna wizja, bajka na opak, wilkołak, który straszy w pewnej podwarszawskiej miejscowości, gdzie indziej do akcji wkracza wiedźmin (i mądrzejszy od niego trubadur), a sepleniący wampmisiek ostrzega przed porzucaniem ukochanych pluszaków. Wystarczy? No pewnie! Ale jest jeszcze więcej. Gwarantujemy więc, że ani przez chwilę nie będzie nudno.

 

Nowości biblioteczne dla dzieci i młodzieży - wrzesień

Mikulska B. ''Spotkajmy się w Zasnem'' - Najnowsza książka Barbary Mikulskiej „Spotkajmy się w Zasnem”, tym razem adresowana do dzieci 6-8 lat, wygrała tytuł najlepszej książki dla dzieci na wiosnę 2019 w konkursie portalu Granice.pl. O czym jest? O wyobraźni, która jest bardzo potrzebna. Bo życie nie zawsze jest wesołe, czasem bywa nudno, a czasem smutno (nawet dzieciom). Jest jednak kraina, gdzie ani nuda, ani smutek nie mają wstępu. To Kraina Zasnem. I właśnie do niej trafia siedmioletni Gabryś. Kogo tam pozna, z kim się zaprzyjaźni i jakie przygody przeżyje? Tego na razie nie zdradzimy, ale powiemy, że będzie kolorowo, wesoło, co nie znaczy, że zawsze… bezpiecznie. Bo cóż to by były za przygody bez dreszczyku emocji i strachu?

 

Nowości biblioteczne dla dzieci i młodzieży - wrzesień

Butenko B. ''Wesoły kaszkiecik''- Kaszkiecik, czapeczka w szkocką kratkę i z daszkiem, a wokół niej tyle śmiechu. Beztroski Dyzio próbuje odnaleźć właściciela znalezionego w krzakach nakrycia głowy, wprawiając w zakłopotanie napotkane osoby. Czapeczka niby zwyczajna, a wywołuje salwy niekontrolowanego śmiechu. Jeśli życie nas przerasta, wokół natłok informacji i zadań, pozwólmy sobie czasem na głośny i serdeczny śmiech.

 

Nowości biblioteczne dla dzieci i młodzieży - wrzesień

Letki W. ''Zbójeckie historie'' - Życie zbója – ani złego, ani dobrego – do łatwych nie należy. Kiedy zaś jest się biednym sierotą, co gorsza strasznym fajtłapą, wszystko wydaje się przerąbane. Na szczęście los nagradza dobrych, złych karze lub kieruje na drogę poprawy, a szczęśliwy koniec może nadfrunąć nawet w podmuchach wiatru z fabryki kierowanej przez stracha na wróble…

Kiedy zaparzył mi herbatę, nie mogłam już dłużej zaprzeczać – kupiona w grudniu poduszka, nazwana przez nas Zebrulikiem - ożyła i w dodatku jest dość pyskata!

 

Nowości biblioteczne dla dzieci i młodzieży - wrzesień
Giewoń U. ''Zebrulik. Pierwszy okruszek szczęścia'' - A skoro Zebrulik ożył, w jego sercu pojawiły się wszystkie uczucia, które każdy zna doskonale. Radość, smutek, gniew, strach, ból, tęsknota… Wywołują je codzienne zdarzenia, osoby, które nas otaczają. Czasem jednak zdarza się tak, że poczucie osamotnienia, przygnębienie, żal rodzi się w sercu nawet wtedy, gdy nie ma ku temu racjonalnych powodów. Po prostu tak się dzieje. I tak właśnie stało się z Zebrulikiem. Zachęcony przez Gwiazdę wyrusza więc w daleką podróż, aby odkryć tajemnicę szczęścia.

.