Kontrast
Rozmiar czcionki
Mapa strony
Szukaj na stronie

Nowości biblioteczne dla dzieci i młodzieży - sierpień 2021

Nowości biblioteczne dla dzieci i młodzieży  - sierpień 2021

Białek M. "Bajki dla dziewczynek" - Przedstawiamy książeczkę, która z pewnością spodoba się każdej dziewczynce! Znajdują się w niej krótkie, ciekawe opowieści, pełne motywów i tematów uwielbianych przez małe czytelniczki - piękne historie o przyjaźni, wzruszające opowieści o miłości, współpracy i wspólnej walce ze złem. Są tu więc piękne królewny i księżniczki, dobre wróżki, złe czarownice, dzielni książęta i królewicze, kucyki, pegazy, a także zwyczajne dziewczęta. Najważniejsze jednak, że wszystko zawsze dobrze się kończy! Dziewczynki nie będą mogły rozstać się z tą książką!

Każdej bajeczce towarzyszą piękne, barwne ilustracje, a całość przygotowano z ogromną dbałością o estetykę. Wszystko to sprawia, że od książeczki wręcz nie można oderwać oczu!

Nowości biblioteczne dla dzieci i młodzieży  - sierpień 2021

Białek M. "Bajki dla chłopców" - Przedstawiamy książeczkę, która z pewnością spodoba się każdemu chłopcu! Znajdują się w niej krótkie, ciekawe opowieści, pełne motywów i tematów uwielbianych przez małych czytelników - fascynujące historie o przygodach piratów i astronautów, o olśniewających bitwach i walkach, o wspaniałych zwycięstwach dobra nad złem. Są tu więc odważni piraci, śmiali astronauci, dzielni rycerze, źli czarownicy, magowie, kosmici, a także zwyczajni chłopcy. Najważniejsze jednak, że wszystko zawsze dobrze się kończy! Maluchy nie będą mogły rozstać się z tą książką!
Każdej bajeczce towarzyszą piękne, barwne ilustracje, a całość przygotowano z ogromną dbałością o estetykę. Wszystko to sprawia, że od książeczki wręcz nie można oderwać oczu!

Nowości biblioteczne dla dzieci i młodzieży  - sierpień 2021

Romaniuk A. "Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi" - W cieszyńskim ratuszu szykuje się uroczysty bankiet, którego atrakcją mają być słynne w całym mieście kanapeczki ze śledziem. Tymczasem w sklepie rybnym na ulicy Głębokiej dochodzi do włamania. Wszystkie śledzie znikają… Do akcji niezwłocznie wkraczają komisarz Ludwik Psota i policjantka Walerka Koczy. Sprawa nie jest prosta. Pomóc może tylko Kocia Szajka w składzie: Komandos, Lola, Morfeusz, bracia Piksele, Bronka i Poziomka. Ekipa pod wodzą byłego szefa kocich oddziałów specjalnych, kierująca się hasłem: „grunt to draka!”

Czy uda im się znaleźć złodzieja i uratować przyjęcie w ratuszu?
Pierwszy tom serii detektywistycznej z barwnymi kocimi bohaterami.

Nowości biblioteczne dla dzieci i młodzieży  - sierpień 2021

Romaniuk A. "Kocia Szajka i ucho różowego jelenia"- Kocia Szajka znów na tropie! Dołącz do śledztwa, pomóż rozwiązać kryminalną zagadkę Loli i Poziomce!

Pewnego ciepłego kwietniowego popołudnia nieznany sprawca utrąca kamieniem ucho różowego jelenia, zdobiącego wzgórze zamkowe w Cieszynie.

Anatol Szalbot, właściciel miejscowej kawiarni jest załamany. Stojący w jej pobliżu jeleń od lat przyciągał tłumy. Komu zawadzał? Czy trop do rozwiązania zagadki wiedzie szlakiem różowych magnolii? Sprawa jest poważna. Pomóc może tylko Kocia Szajka, którą dowodzi sam Komandos, były oficer kocich oddziałów specjalnych. Do śledztwa wyznacza Lolę i Poziomka, dwie przebojowe kotki, które wspaniale radzą sobie z powierzonym im zadaniem.

Nowości biblioteczne dla dzieci i młodzieży  - sierpień 2021

Porazińska J. "Pamiętnik Czarnego Noska" -

Kochane dzieci!

W mym domku siadam,
papier rozkładam,
maczam stalówkę,
podpieram główkę
i opowiadam.

Opiszę tu wszystkie swoje dawne przygody.
Zaczęło się od tego, że stałem w sklepie na wystawie...

Nowości biblioteczne dla dzieci i młodzieży  - sierpień 2021

Burnett F.H. "Tajemniczy ogród" - Przepiękna, mądra klasyczna powieść dla wszystkich młodych sercem i duszą.

Osierocona Mary Lennox zostaje odesłana pod opiekę wiecznie nieobecnego i nieszczęśliwego wuja, Archibalda Cravena. Pozostawiona sama sobie dziewczynka odkrywa w pobliżu domu tajemniczy ogród, skryty za wysokim murem. Zapomniany i zamknięty od dziesięciu lat zakątek wielkiego parku wydaje się przyciągać ją z jakąś niezwykłą mocą. Mary spostrzega, że mimo zaniedbania i braku opieki wciąż rosną tam róże i inne wrażliwe, wymagające pielęgnacji kwiaty. Natura pokazuje swoją siłę, wystarczy odrobina starań, by rozkwitła pełnym blaskiem. Ale nie tylko ogród potrzebuje opieki i pielęgnacji. Mary dowiaduje się, że nie jest jedynym dzieckiem zamieszkującym dziwny dom wuja. Jej kuzyn Colin zaś nie ma pojęcia, co czeka na niego, gdy odważy się wejść z Mary do ogrodu. Razem ze swoim przyjacielem Dickiem i jego oswojonymi zwierzętami dzieci spędzają tam każdy dzień, starannie strzegąc swojej tajemnicy. Zaś ogród staje się miejscem prawdziwie magicznym, pełnym niespodzianek i zmieniającym całe ich życie na lepsze…

Nowości biblioteczne dla dzieci i młodzieży  - sierpień 2021

Weber S. "Tomek i tata: historyjki do wspólnego czytania" - 20 historyjek z życia przedszkolaka Tomka i jego taty.

„Dziś niebo jest wyjątkowo czyste”, mówi tata i wskazuje na wieżowiec w oddali. Tomek i tata co wieczór wyglądają przez okno i obserwują miasto. Chłopiec uwielbia oglądać pociągi przed spaniem. Szczególnie z tatą!

Idealne do wspólnego czytania na dobranoc!

Nowości biblioteczne dla dzieci i młodzieży  - sierpień 2021

Przewoźniak M. "Mama w occie : zabójcze pierogi" - „Zabójcze pierogi” to historia trzynastoletniej Estery, która każdego dnia po szkole siedzi samotnie w domu, objadając się czipsami, tostami i innym śmieciowym jedzeniem. Tymczasem jej mama, Katrina Vege, jest telewizyjnym kulinarnym guru. Kiedy jej ekipa rusza w trasę z nowym programem, zabiera ze sobą córkę. Estera jest zachwycona tym, że będzie mogła spędzić z mamą więcej czasu – i wreszcie spróbować gotowanych na wizji frykasów. Przygoda szybko się jednak komplikuje, gdy już w czasie pierwszego nagrania jeden z turystów śmiertelnie zadławia się na wizji kartaczem Katriny, w którym zostaje znaleziony… pierścień skradziony z lokalnego skarbca. Czy Esterze uda się udowodnić niewinność mamy?

Nowości biblioteczne dla dzieci i młodzieży  - sierpień 2021

Gibbs S. "Szkoła szpiegów" - Nazywa się Ripley, Benjamin Ripley. Ma 12 lat, i sprawi, że całe dowództwo CIA będzie wstrząśnięte i zmieszane.

Pewnego dnia spokojne życie Benjamina Ripleya nabiera szalonego rozpędu. Wszystko zaczyna się od wizyty tajemniczego mężczyzny. Benjamin – bądźmy szczerzy: nerd i kujon – niespodziewanie otrzymuje powołanie do Szkoły Szpiegów.

Tę tajną i elitarną placówkę prowadzi CIA, a uczą się w niej najzdolniejsi uczniowie – przyszli tajni agenci, gotowi do rozwiązywania najtrudniejszych zagadek oraz do udziału w niebezpiecznych misjach wywiadowczych. Początkowo Ben nie może uwierzyć w swoje szczęście, wkrótce jednak okazuje się, że wplątał się w aferę szpiegowską i że może to przypłacić życiem.

„Szkoła Szpiegów” to pierwsza z serii książek o zwariowanych przygodach młodego szpiega z przypadku oraz jego koleżanek i kolegów z Akademii Szpiegostwa. Pełna zwrotów akcji i humoru powieść przywodzi na myśl wybuchową mieszankę Jamesa Bonda, Harry’ego Pottera, Różowej Pantery i Jasia Fasoli. Nie tylko wciąga od pierwszego zdania, ale też przyprawia o ból brzucha ze śmiechu.

Nowości biblioteczne dla dzieci i młodzieży  - sierpień 2021

Gibbs S. "Szkoła szpiegów na wakacjach" - Nastoletni as wywiadu i jego przyjaciele ze szkoły szpiegów powracają!

Benjamin Ripley inaczej wyobrażał sobie życie w szkole przyszłych agentów CIA. Po roku nauki w Akademii Szpiegostwa ledwo trafia do tarczy (cud, że się nie postrzelił), z samoobroną idzie mu kiepsko, na szczęście lepiej radzi sobie z szyframi i kryptologią. Marzy już o wakacjach, ale z odpoczynku nici – znów ściga go organizacja terrorystyczna Pająk.

Nie poradziłby sobie, gdyby nie pewna wybitna szpieżka, Erica Hale. Zdecydowanie najsprawniejsza i najbystrzejsza przyszła agentka w całej szkole, a przy okazji najmądrzejsza dziewczyna, jaką Ripley w życiu spotkał. Tych dwoje świetnie się uzupełnia, choć nie bez zgrzytów.

Druga część „Szkoły szpiegów” to nie jest historia dla grzecznych dziewczynek i chłopców. Żeby przeżyć w świecie agentów, trzeba być niezłym spryciarzem albo… mieć ekipę, która poradzi sobie z każdą trudną sytuacją.

Nowości biblioteczne dla dzieci i młodzieży  - sierpień 2021

Cameron W.B. "O psie, który dał słowo" - Na Baileya, psa o wielu wcieleniach, którego pokochały setki tysięcy dzieci i dorosłych, czeka bardzo ważne zadanie. Tym razem nie będzie pamiętał swoich poprzednich żyć, ale nie będzie sam! Dołączy do niego urocza psina Lacey, z którą wspólnie postarają się dotrzymać psiego słowa. Burke to bardzo uzdolniony chłopiec, który jeździ na wózku. Kiedy przestanie rosnąć, będzie mógł poddać się operacji. Jednak do tego czasu potrzebuje wsparcia silnego psa, który pomoże mu w codziennych czynnościach. Ktoś tu będzie miał łapy pełne roboty!

Nowości biblioteczne dla dzieci i młodzieży  - sierpień 2021

Cameron W.B. " Był sobie pies 2"Wszystkie psy doskonale wiedzą, że życie ma sens tylko u boku ukochanego człowieka
Bailey – bohater bestsellera „Był sobie pies” – powraca w nowym psim wcieleniu, aby wypełnić kolejną misję!

Mała Clarity June opuszcza ukochaną babcię i jej psa i wyjeżdża z matką do wielkiego miasta. Psiak przeżył już wiele żyć i sporo się nauczył o ludziach. Miał różne imiona: Bailey, Toby, Ellie, Koleżka…

Bailey powraca w nowym wcieleniu na czterech łapach i spotyka dorastającą Clarity. Wie, że jego misja jeszcze nie została wypełniona – musi pilnować i strzec dziewczynki. Musi być dzielnym psem!

Tym razem zrobi wszystko, aby pomóc ukochanej pani odnaleźć prawdziwą miłość i zrealizować jej marzenia. Czasami będzie musiał odejść, by zaraz znów powrócić jako inny psi przyjaciel. Bo jedno wie na pewno: życie jest na tyle pomerdane, że zawsze warto trzymać się razem.

Nowości biblioteczne dla dzieci i młodzieży  - sierpień 2021

"Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach" - 15 znakomitych opowiadań o tym, co w życiu najważniejsze.

Zbiór opowiadań dla dzieci w wieku 11–15 lat – o tym, co w życiu najważniejsze: o przyjaźni, szacunku, sprawiedliwości, odwadze, wolności, ale też optymizmie, życzliwości, pokojowym nastawieniu do świata…
Autorami piętnastu opowiadań (o każdej z piętnastu wartości) są laureaci Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom.
Opowiadanie o mądrości napisał zaś związany od lat z Fundacją Andrzej Maleszka, niezwykle popularny i lubiany autor bestsellerów dla dzieci i znakomity reżyser.
Niewiele jest książek tak poważnie traktujących młodego czytelnika. Znakomicie napisana, świetnie zilustrowana – śmieszy i wzrusza, rozczula i skłania do refleksji, prowokuje do sporów i dyskusji.
Na pewno nie jeden nastolatek będzie identyfikował się z bohaterami „Gorzkiej czekolady” – Kacprem, któremu tak trudno zdobyć się na odwagę, nastoletnią właścicielką wielorasowego psa Kufla, której życie będzie o wiele prostsze, gdy przestanie notorycznie kłamać, Jackiem i Marcinem, którzy zupełnie inaczej oceniają, co to szczęście, a co pech.
W tych opowiadaniach znajdą też swoje portrety sami dorośli – czasem (jak w „Rajskim ptaku”) ostro zarysowane. I świat, który w tym wieku ocenia się może najsurowiej, ale jakże szczerze.
Piętnaście opowiadań – piętnaście wartości na piętnastolecie Fundacji ABC XXI, która od lat mówi o emocjach młodych czytelników, czyli o tom, co najważniejsze.

Nowości biblioteczne dla dzieci i młodzieży  - sierpień 2021

"Gorzka czekolada. T. 2, Nowe opowiadania o ważnych sprawach" - Kolejny zbiór opowiadań napisanych przez popularne autorki i autorów książek dla dzieci i młodzieży. Pierwszy, bestsellerowy zbiór cieszył się ogromną popularnością, a jego egzemplarze można znaleźć w niemal każdej bibliotece w Polsce.
Obie książki zostały wydane we współpracy z Fundacją ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.

Każde opowiadanie podejmuje inny temat: emocji, które czasem trudno opanować, konsekwencji naszych zachowań, więzi, które tworzą się w rodzinie i w grupie rówieśniczej. Znajdziemy tu historie o miłości, rywalizacji, brawurze, braku akceptacji dla odmienności i o odpowiedzialności. Każda z nich to epizod z życia przypadkowych osób.
Bohaterowie opowiadań są tak realistyczni, że mamy wrażenie, jakby żyli obok nas. A może nawet żyją, bo przecież najciekawsze historie pisze samo życie… I każda z tych historii może być wyimkiem z czyjejś codzienności.

Wszystkie opowiadania uzupełniono krótkimi rozmowami z psychologami - Teresą Jadczak-Szumiło i Jackiem Masłowskim. Rozmowy te przeprowadziła Irena Koźmińska, prezes Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom. Poruszone w nich zagadnienia wynikają wprost z treści opowiadań. Psychologowie analizują emocje, które wpływają na zachowania bohaterów oraz ich postawy życiowe; podsuwają odpowiednie lektury i udzielają porad młodym czytelnikom - nie wprost - raczej dając preteksty do dalszych przemyśleń.