Warsztaty ,,Aktywnie i razem dla rozwoju wolontariatu"

W dniach 24 -25 sierpnia 2019 r. w Centrum Kulturalno - Edukacyjnym Wsi odbyły się zajęcia w ramach projektu ,,Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”. Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania ,,Brama na Podlasie”.

W ramach zadania odbyły się zajęcia szkoleniowe pt.: ,,Aktywnie i razem dla rozwoju wolontariatu” oraz zajęcia warsztatowe pt.: ,,Witaj wśród nas maluszku – kartki z gratulacjami”.

Zajęcia skierowane były do dzieci a tematyka zajęć teoretycznych oraz praktycznych obejmowała m.in.:, promowanie idei wolontariatu, kreowanie postaw lokalnych liderów, kształtowanie postaw pro-obywatelskich.

Podczas zajęć teoretycznych odbyła się pogadanka na temat idei wolontariatu. Dzieci pokrótce zostały zapoznane z pojęciami : wolontariat, wolontariusz, lider wolontariatu; rodzaje wolontariatu, poznały motywy kierujące osobami , które bezinteresownie pomagają innym; korzyści płynące z bycia wolontariuszem. Termin wolontariatu znakomicie odzwierciedla jedna z wielu bajek terapeutycznych - ,,Brat i siostra – bajka o pomaganiu innym i szacunku dla starszych”. Dlatego też kolejnym punktem zajęć było zapoznanie uczestników z treścią utworu. Jednak zanim do tego doszło podczas krótkiego pokazu został opisany termin – bajka terapeutyczna. Po dokładnym zapoznaniu z treścią bajki – pomagajki dzieciaki odpowiedziały na kilka z zadanych pytań i zostały podzielone na 3 grupy. Każda grupa miała za zadanie utworzyć zdanie z otrzymanych wyrazów. Uczestnicy poradzili sobie w tempie ekspresowym. Trzeba przyznać, że dokładnie zrozumiały, iż wolontariat jest to samowolna, dobrowolna i bezinteresowna pomoc innym osobom lub społeczeństwu.

Podczas warsztatów dzieci przygotowywały kartki okolicznościowe z okazji narodzin dziecka, które to zostały przekazane Ośrodkowi Pomocy w Kuleszach Kościelnych.