Kontrast
Rozmiar czcionki
Mapa strony
Szukaj na stronie

Święto Narodowe Trzeciego Maja

3 maja obchodzimy 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  Dumnie wywieszamy flagi na domach, instytucjach publicznych oraz placach i śpiewamy hymn.

Ustawa przyjęta przez Sejm Wielki w Warszawie była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Jej twórcy: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołątaj czerpali  inspirację z myśli politycznej oraz amerykańskiej konstytucji uchwalonej w 1787 r.. Uważali, że władza ma służyć dobru całego narodu, a nie tylko warstwom uprzywilejowanym. Ustawa Rządowa regulowała prawa i obowiązki ogółu oraz zasady organizacji władzy państwowej, która została podzielona na: ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.

Konstytucja miała wzmocnić państwo, ale niestety obowiązywała tylko rok i dwa miesiące. Została obalona na skutek wojny polsko – rosyjskiej w 1792 r. i działań rodzimych zdrajców, którzy zawiązali Konfederację Targowicką. W efekcie doszło do kolejnych rozbiorów i upadku państwa polskiego. W okresie zaborów obchody tradycji Konstytucji były zakazane. Polacy, którzy odważyli się obchodzić święto publicznie byli surowo karani przez policję.

Po odzyskaniu niepodległości po pierwszej wojnie światowej rocznica została uznana za święto narodowe w 1919 r.  

Po drugiej wojnie światowej komunistyczne władze zmierzały do likwidacji obchodów ze względu na odwołanie się do tradycji niepodległości Polski oraz narodowo – katolicki charakter. Przeciwstawiano im i nagłaśniano Święto Pracy. Przez wiele lat nie odbywały się państwowe uroczystości, a wszelkie próby kończyły się zatrzymaniami. W 1990 r. po upadku komunizmu i odzyskaniu suwerenności powrócono do przedwojennej tradycji i ponownie proklamowano dzień 3 maja świętem narodowym.

Pragniemy szczególnie podziękować naszym dzieciom oraz młodzieży za udział  oraz  patriotyczną postawę w obchodach tego święta.

Święto Narodowe Trzeciego Maja