GBP w Kuleszach Kościelnych oferuje dostęp do cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA

Od 23 lipca nasza biblioteka zapewnia swoim czytelnikom bezpłatny dostęp do ponad 3 000 000 publikacji naukowych i czasopism w wersji elektronicznej. Wszystko dzięki systemowi Academica, który jest cyfrową wypożyczalnią międzybiblioteczną, tworzoną i systematycznie uzupełnianą przez Bibliotekę Narodową.
Academica to największa w Polsce bezpłatna, pełnotekstowa baza online polskich publikacji naukowych (książek i czasopism) ze wszystkich dziedzin wiedzy. Dysponuje dwoma rodzajami dostępu: nieograniczonym – publikacje oznaczone zieloną kropką są dostępne dla każdego użytkownika internetu bez żadnych ograniczeń z każdego urządzenia oraz ograniczonym – publikacje są dostępne tylko na wyznaczonych terminalach w bibliotekach należących do systemu Academica. Taki właśnie terminal stanął w lipcu w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kuleszach Kościelnych.

Pamiętaj - system Academica oferuje:

• pełnotekstowe przeszukiwanie w ponad 3 milionach współczesnych publikacji naukowych: artykułów, monografii, podręczników i skryptów,
  • inteligentny system ograniczania wyników wyszukiwania i ich wizualizacji,
  • nieograniczony dostęp do publikacji niechronionych prawem autorskim lub udostępnianych w modelu Open Access,
  • możliwość rezerwacji publikacji chronionej prawem autorskim w bibliotece należącej do systemu Academica,
  • możliwość tworzenia notatek, importu danych bibliograficznych, zapamiętywania kwerend.

Jak założyć konto w wypożyczalni Academica

1. Wypełnić Oświadczenie Użytkownika podając numer karty bibliotecznej.

2. Po zarejestrowaniu  czytelnik otrzyma hasło do pierwszego logowania w systemie Academica (login - numer karty bibliotecznej).

3. Przy pierwszym logowaniu do systemu Academica czytelnik jest zobowiązany do zmiany  otrzymanego hasła na własne oraz zapoznania się z Regulaminem Użytkownika Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica.

4. Po zalogowaniu do systemu Academica z dowolnego komputera z dostępem do Internetu czytelnik może dokonywać rezerwacji publikacji chronionych prawem autorskim na określony dzień i godziny. Przeglądanie publikacji zarezerwowanych możliwe jest tylko na wyznaczonym terminalu w Czytelni Głównej. Po upływie czasu rezerwacji publikacja staje się dostępna dla innych użytkowników zarejestrowanych w Academice. O kolejności dostępu do zasobów decyduje kolejność rezerwacji.

Uwaga. Na terminalu, na którym udostępniane są publikacje naukowe, nie ma możliwości pobierania i drukowania przeglądanych materiałów.

5. Przeglądanie katalogu publikacji dostępnych w systemie Academica, wyświetlanie opisów bibliograficznych dokumentów, sprawdzanie dostępności materiałów oraz czytanie tekstów publikacji, które nie podlegają już ochronie prawnej, dostępne jest na dowolnym komputerze podłączonym do internetu, bez konieczności rejestracji.

6. Zachęcamy do zapoznania się z podręcznikiem czytelnika.